Polish developers go here! Polacy tutaj!

To duży plus w moim przypadku :). Rozmyślam nad porzuceniem pracy i poświęceniu się w 100% Androidowi, ale to jest zbyt ryzykowne na teraz. Trzeba by rozszerzyć działalność na iOSa jeszcze. Tylko skąd wziąć czas jak jest się na etacie.

Dla mnie etat zawsze był pułapką - bo zabiera tyle czasu, że nie da się znaleźć innego sposobu zarabiania. Na szczęście zwolnili mnie z roboty :slight_smile: i byłem zmuszony rozkręcić firmę (alternatywą było dojeżdżanie ponad godzinę w jedną stronę do pracy w większym mieście, co też już przechodziłem - przez dwa lata prawie nie widziałem słońca, bo zazwyczaj gdy wyjeżdzałem było ciemno, a gdy wracałem też). Nigdy bym na etat już nie wrócił, męczyłem się w biurze strasznie. Zanim na Androida zacząłem tworzyć parałem się freelancerką - jak masz głowę na karku nie jest to takie złe, ale ciężko mi było wtedy dogonić zarobkami etat.

Taaa… Ja mam etat, siedzę do 3 w nocy pisząc apkę a o 6 rano wstaję i idę do roboty… Może mnie też w końcu zwolnią i będzie spokój. Chociaż mamy takie niedobory kadrowe że obawiam się, że u nas nigdy nie zwolnią programisty.

Taki tryb Cię zniszczy. Czekając na zwolnienie, sam możesz to zrobić :). Mam podobne nastawienie do etatu - akurat w obecnej pracy poruszamy technologie, w których nie chcę się rozwijać.
A co do dojeżdżania to również tracę 2h na dojazdy + plus wyszykowanie się do niej. Przez kredyty i zobowiązania nie ma jeszcze odwagi, aby rzucić to dla androida.

Cóż, niestety nie mogę obecnie podjąć ryzyka i rzucić pracę dla dość niepewnego źródła dochodu jakim jest Android. Nie mam żadnej gwarancji, że moje gry / apki będą przynosić dochody. Nie mam jeszcze żadnej apki gotowej, nie będę w stanie zrobić cross-promocji, nie mam kasy żeby wbić się na top rankingi płatną promocją, nie wiem czy moje ASO i darmowy marketing na coś się zda, nie wiem czy nie dostanę bana na google play bez powodu. Na razie będę zapierdalać na 2 “etaty”, jak uda mi się wypuścić swoją grę (marzec) i ze 2 - 3 mniejsze apki/gry to zrezygnuję z jednego z tych etatów - jeśli nie dam rady na tym zarobić to oleję androida, jeśli dam to się zwolnię.

@Magnesus @allagainstyou @developer
… a ja znów cierpię na brak etatu, bo nie mam kontaktu z ludźmi, zero, null, kasa jest, ale nie ma się do kogo odezwać. Problem w tym, że wszelkie oferty pracy w moim mieście są żałosne jak “kierownik działu ryby/karp” :smiley:

Ja to rzucilem etat od tego roku i poki co nie żałuję … o zarobki albo ich potencjał w stosunku do tego co bylo , nawet nie ma co myśleć, boje sie tylko tego, ze gp to moze nie byc biznes na dluzszy okres czasu , a najbardziej mam lęk przed banem od gp za np. sdk od jakiejs firmy reklamowej po zmianie gp policy … a teraz z tego co widze, wybic sie z jakas appka jest bardzo ciężkie niz np. 2 lata temu. a po takim banie , wystartowac jeszcze raz, aż boje sie myśleć :stuck_out_tongue:

Teraz zastanawiam się , aby jeszcze jakos rozszerzyć działalność na ios no i windowsa … tylko zanim sie to ogarnie, to znowu troche czasu minie no i pytanie czy sie opłaca … kiedys bawilem sie w domeny … zastanawiam czy do nich troche nie wrocic, one raczej beda zawsze , poki bedzie internet oc :stuck_out_tongue:

Noi jaki zarobek z tych domen miałeś? Te kwoty nie porażają, np. “grydladzieci.pl” sprzedana za 150 tysięcy złotych, no ale ile właściciel czekał na sprzedaż? To jest tylko fart. Mógł czekać 5 lat i sprzedać jedną z portfolio.

Co do appek, trzeba iść w windows i iOS, najlepiej robić to przed multiplatformowe narzędzia, typu unity3d, bo uczyć się objective c i c# na nowo, to załącza mi się tryb bólu dupy.

@ramzixp - Właśnie to pisząc o braku kontaktu z innymi ludźmi trafiasz w kolejny ważny aspekt naszego zawodu. Pracując z ludźmi bardziej doświadczonymi, możemy posiąść nieocenioną wiedzę, skonfrontować nasze idee itp.
Wchodząc na rynek iOSa myślałem, o jakieś dotacji z UE na rozwój firmy, ale nie wiem czy coś takiego w ogóle jest. Za tą kasę można by zakupić sprzęt, urządzenia potrzebne do kodowania na iOsie.
Pisałeś gdzieś @ramzixp, że miałeś kiedyś 400 appek, a teraz tylko 11. Co się stało z tamtymi :slight_smile: ?
Opcja z unity3d jest dobrym kierunkiem, ponieważ raz skodzona appka może zostać wrzucona na kilka platform.

Zbanowane, ale nadal na nich zarabiam :wink:
Kontakt z ludźmi bardziej doświadczonymi powiadasz, chodzi o kontakty face to face z ludźmi, a nie pisanie na skype czy forum.

Ja jestem z Wrocławia, ofert dla programistów jest tu sporo - ale fajnie byłoby mieć coś swojego. Jeśli zarabiałbym stabilnie ~$5k miesięcznie, werbowałbym kumpli z PWR do roboty i nie siedziałbym sam :slight_smile: Każdy robi na etacie, ale np jeden z nich dostaje śmieszne pieniądze, < 4k pln brutto, a jest dobrym programistą (Java, no ale konwersja Java -> Android nie jest taka straszna) - więc zaoferowałbym mu lepsze warunki + gwarancję zatrudnienia na X miesięcy. No ale to tylko marzenia :slight_smile: Pewnie nigdy do takiej kasy nie dojdę, chyba za późno zacząłem przygodę z Androidem.

Ja od roku zbieram się, żeby pójśc do jakiegoś coworkingu, żeby być jak na etacie, ale jak sobie pomysle, że codziennie mam tracić godzinę na dojazd w 1 stronę, to wolę siedzieć w domu…:stuck_out_tongue: Ale na dłuższą mete jest to meczace…

Oszczędność czasu to na pewno jedna kwestia - 2h na dzień. Za dojazd też nie trzeba płacić. Jednak jak się zarabia jakieś pewne 5.5k -6k netto PLN to ciężko z tego zrezygnować kosztem niepewnego rynku androidowego. Ale widzę, że większość z Was jednak działa samodzielnie - bez etatu.

Gdybym ja zarabiał 6k netto, to bym płakał dzień i noc :wink:

No to jest zarobek z etatu. To ile Ty zarabiasz? Wszystko zależy z jakiego punktu się patrzy :slight_smile:

na PW masz

@ramzixp, jako ktoś z doświadczeniem, możesz podzielić się jakąś dobrą radą co zrobić na start? Mam zamiar dzisiaj albo jutro wypuścić pierwszą małą apkę - na potrzeby swojej gry napisałem generator imion (męskie, żeńskie, losowe itp). Mam zamiar z tego generatora zrobić mini-apkę i opublikować, żeby zobaczyć, czy uda mi się ugrać jakiekolwiek pobrania. Jak promować swoje pierwsze apki? Opierać się na samym ASO czy spamować na forach / facebooku / twitterze / etc?

Nigdzie nie promować, spam po forach, facebooku, tłiterze jest bezużyteczny, nawet dla super appek :wink:

Działa to tak:
-masz farta i się wybije
-nie masz farta i używasz house adsa do sztucznych instalacji
-kupujesz instalki
Obecnie “jeszcze”, wystarcza jakieś 1000 instalacji na dzień, by wbić na listę top200, kraju takiego jak Polska, dla USA trzeba już jakiś 5-10k na dzień przez tydzień czasu, czyli 17500$ na płatne instalki lub swojego house adsa z dużą bazą userów :wink:

Pamiętaj o:
-nazwie aplikacji, im mniej słów kluczowych, tym lepiej, jedno trafne ma większą moc niż dwa mniej trafne
-opisie, wplataj słowa kluczowe w opis, stosuj jak najmniej przecinków(powodują bana) np. “in this app you can find names like Adam, Ewa, Jola, Michał, Łukasz, Feliks,…”
nie rób słów kluczowych w postaci listy, muszą być w opisie, odpowiednie zagęszczenie to dobra pozycja
-appka w wynikach wyszukiwania pojawia się teraz kilka dni po publikacji, nie płacz jak nie będzie :wink:
-ikona, musi być ładna, a nie byle jaka
-grafika promocyjna, to teraz pierwsze co widzi user na stronie appki w markecie (telefon)

@ramzixp - podsumowując trzeba liczyć na farta :).

Fart czy nie fart, jak masz dobrą appkę to mimo wszystko pare % więcej szansy na wybicie…:wink: